Tez ödevi, mezun olmak için zorunlu hazırlanıp teslim edilmesi gereken akademik çalışmalardan biridir. İlk kez yazacak olan öğrenciler için oldukça zor olmasına rağmen bu makalede neyin nasıl yapılması gerektiğini anlatacağım. Ayrıca, örnekleri koyarak ne yapmanız gerektiğini iyice anlamış olacaksınız.

Tez ödevi nedir nasıl hazırlanır

Lisans bölümlerinde okuyan öğrenciler bölümü bitirip mezun olmaları için aldıkları eğitimi akademik dilde yazıya döktükleri bilimsel bir araştırma yazısıdır. Sayfa sayısı genelde 40 ile 60 arası değişmektedir. Tez danışmanınıza bağlı olarak daha az ya da daha fazla olabilir. Bazen literatür yanında analiz de istenmektedir. Genelde literatür taranarak ve öğrencilerin yorumlarının olduğu yazılar olduğu söylenebilir.

 

Tez ödevi hazırlama

İlk önce konu bulma ile başlıyoruz. Tez ödevi konusu en kolay şekilde nasıl bulunur? Öğrencilere iki önerim var. Bunlardan ilki, yapılmış tezleri araştırın ve sonuç kısımlarında araştırmacılar kendi yazmadıkları başlıkları önerir Ben yazdım ancak şu konulara değinemedim. Siz şu konuları işleyebilirsiniz, der. İşte bu başlıklar sizin için konu önerisi olabilir.

Bu yazıyı da okuyun.  İntihal nedir? İntihal nasıl yapılır? İntihal nasıl önlenir (Güncel)

İkincisi ise daha kolay, yapılmış olan tez ödevlerini bulun. Başlığında ufak değişiklik yapın. Danışman hocanıza sunun. Yüksek ihtimal kabul edecektir.

Konu bulduktan sonra, içindekiler sayfasını hazırlamanız lazım. En pratik şekilde hazırlama yöntemi, yapılmış tezlerin ilgili konu başlıklarını alabilirsiniz. Bazı yerlerini değiştirerek almanızı tavsiye ederim.

Tez ödevinde giriş sayfası

İçindekiler sayfasını hazırladıktan sonra giriş yapmanız gerekir. Bu aşamada literatür taraması yapmak gerekir. Literatürde bu konu nasıl işlenmiş, başlıklar nasıl belirlenmiş, okuyup not alın. Aldığınız notlara göre giriş sayfasını yazın. Bu sayfada genel bir giriş yapmanız lazım. Huni metodunu kullanabilirsiniz. Çok geniş ele alıp özele doğru, konunuza doğru getirmeniz gerekmektedir.

Bölüm sayfaları 

Giriş yaptıktan sonra, içindekiler sayfasında yer alan bölümleri literatüre bakarak aldığımız notları akademik dille yazıyoruz. Bölüm sayfalarında alıntı yaptığımız yerleri kaynakçada mutlaka belirtmelisiniz. Aksi takdirde intihal suçu işlersiniz. Ayrıca, kes kopyala yaparsanız intihal oranınız yüksek çıkar. Tez tamamlandığında intihal programına gireceğini unutmayın.

Yazım Kılavuzu

Yazım aşamaları bitince, üniversitenizin sitesinden yazım kılavuzunu indirmeniz gerekir. Bu kılavuzda sayfa yapısı, başlıklar, kenar boşlukları, kaynakça, kaynakların nasıl gösterileceği ile ilgili detaylar vardır. Format olarak bire bir istendiği şekilde teslim etmeniz gerekir.

Bu yazıyı da okuyun.  Tez yazım kılavuzu nedir nereden bulabilirim

Tez ödevi kapağı

Tamamladıktan sonra kapak hazırlamanız lazım. Kapak nasıl hazırlanır ile ilgili kısa zamanda bir yazı yazmayı düşünüyoruz.

 

 

 

Tez ödevi nedir nasıl hazırlanır
Bu yazıyı lütfen paylaşabilir misiniz?
Etiketlendi: