Tez için anket hazırlama kuralları konusunda bilgi, örnek arıyorsanız doğru yerdesiniz. Bu yazıda örnek anket bulabilir, proje, teziniz için kullanabilirsiniz.Kurallarına uygun şekilde

Üniversite öğrencileri tez yazarken bazı bölümler öğrencilerden zorunlu uygulama olarak anketin dizayn edilmesini, uygulanmasını ve spss analizinin yapılmasını ister. Bu nedenle öğrenciler nasıl yapabileceklerini araştırmaktadır. Bu yazı temel olarak tüm aşamalarda destek verecektir. Tez için anket hazırlama kuralları yazısını okumaya devam edebilirsiniz.

Tez için anket hazırlama kuralları

Makaleye başlamadan önce kısaca bilgi vermek istediğim noktalar var. Bunlar bilinmeden çalışmaya başlamanın bir anlamı yok. İlk önce sizden neden böyle bir çalışma istendiğini çok iyi anlamanız gerekmektedir. Bilimsel anket hazırlanmasının temel nedeni; sistematik veri elde etme metodudur. Konunuz ile paralel olarak elde etmek istediğiniz dataları bu şekilde alıp, işlemek için anket yapılır.

 

Anket hazırlama Aşamaları

Sorular nasıl belirlenir

Tez için anket hazırlama kuralları son derece önem taşımaktadır. Tez yazarken anket sorularını belirleme son derece önemlidir. Bunun için size önerim, daha önce yapılmış örnekleri incelemenizdir. Bu bire bir kopyalayıp almanız için değil, inceleyip fikir elde etmeniz içindir. Anketi uygulayan kişinin hangi tür soruları sorduğuna, almak istediği cevaba göre, yönlendirmeli soru kısaca nasıl uyguladığına bakmanız gerekir.

Bu yazıyı da okuyun.  Yüksek lisans tezi yazdırma

Soruların

  • Açık
  • Belirli
  • Kısa
  • Net
  • Ölçülebilir

Olmasına dikkat edin.

Not: Anket hazırlamada soruların en önemli aşama olduğunu

4 çeşit anket sorusu vardır

  • Olgusal: Yaş, eğitim düzeyi..
  • Davranış: Bireysel alışkanlıklar, harcama tercihleri..
  • Tutum-İnanç
  • Bilgi

Sorular açık uçlu ya da kapalı uçlu olarak sorulabilir.

Örnek soruları inceledikten sonra sorularınızı hazırlayıp form oluşturalım.

Anket formu hazırlama programı

Soruları belirledikten sonra bunları form olarak hazırlamamız gerekmektedir. En kolay ve ücretsiz olanı sizinle paylaşmak istiyorum. Google form programını kullanabilirsiniz. Gmail hesabınız ile girerek hemen sorularınızı yazmaya başlayabilirsiniz. İstediğiniz takdirde örnek şablonları uygulayarak sadece ilgili yerleri değiştirebilirsiniz. Tez için anket hazırlama kuralları için formun oluşması önem taşımaktadır.

Not: Form oluştururken sıkıcı olmamasına özen gösterin.

Anket Uygulama

Anket hazırlama sürecinde en çok sorulan sorulardan biri de hazırlanan anketin nerede uygulanacağı sorusudur. Son dönemlerde yapılan çalışmaların belki de %90 ı internet üzerinden uygulanmaktadır. Çok az kısmı, yüz yüze yapılmakta. Bu yüzden anketinizi nerede uygulayacağınızı size anlatmak istiyorum.

Facebookta lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin sıkça ziyaret ettikleri grupları bulun. Özellikle anketlerin yayınlanması için kurulanları bile bulabilirsiniz. Bunlara üye olun ve yöneticilerinden izin alarak grupta paylaşım yapmalarını isteyin. Birçok öğrenci burada yardımlaşma için anketlere yanıt vermektedir. Tez için anket hazırlama kuralları için sosyal medyayı etkin kullanabilirsiniz.

Bu yazıyı da okuyun.  İzmirde tez yazan siteler

Anket Analizi

Çıkan sonuçlar ham bilgi olarak excell dosyasında elimize gelir. Ancak bunların analize tabi tutularak anlamlı hale getirilmesi gerekir. Çeşitli yazılımlar sayesinde bu işlemler gerçekleştirilir. Eğer çalışmayı elde hazırladıysanız bunları excell dosyasına girmeniz gerekir. Daha sonra spss programına girilir ve çeşitli istatistiki analizleri yapılır. Anket hazırlama ilk başta çok zor görünse de bir yerden başladığınızda kolayca yapıldığını görebilirsiniz.

Örnek hazır anketler yazısını okuyarak bilgi edinebilirsiniz.

Tez için anket hazırlama kuralları
Bu yazıyı lütfen paylaşabilir misiniz?
Etiketlendi: