Tez konusu belirleme, master, lisans, lisansüstü eğitimi alan öğrencilerin mezun olmak için hazırlamaları gereken tez için belirlemeleri gereken bir aşamadır. Bitirme ya da mezuniyet tezi hazırlamak zorunda olan öğrencilerin belirleme aşamasında yapmaları gereken bir dizi araştırma vardır.

Hem lisans hem de yüksek lisans öğrencileri için tez konusu belirleme için yapmaları gereken ilk araştırma kaynak taramasıdır. Bu neden önemli? Tez yazarken hipotezinizi nereye dayandırıp kanıtlayacaksınız? Bu yüzden kaynağı bol olan, daha önceden aynı konuda yazılmış olan çalışmalara odaklanın.

Tez konusu belirleme yaparken dikkat edin

Konuyu belirlerken, daha önce hiç yazılmamış, kimsenin yazmadığı konu araştırıyorum gibi düşüncelerden uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Hiç kimsenin yazmadığı konuyu yazarken kaynağını bulmanız imkansız olacağı için uzak durun, bu şekilde tamamlamanız çok zor olacaktır.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta, tek bir konu üzerinde değil de birden fazla konu bulmaya çalışın. Danışman hocalar genelde en az üç konu ile gelmelerini ister. Kendinizi hazırladığınız yerine, hoca sizin önerdikleriniz içinden birini tercih edebilir. Bu yüzden birden fazla tez konusu önerisi ile gitmenizi tavsiye ederiz.

Bu yazıyı da okuyun.  Akademik destek çalışma prensiplerimiz nelerdir

Birçok bölüm ile ilgili hazırladığımız Tez konusu  örneklerini inceleyebilirsiniz.

Tez konusu belirleme aşamasında bunlara dikkat edin
Bu yazıyı lütfen paylaşabilir misiniz?
Etiketlendi: