Başarılı tez hazırlama kuralları, lisans, yüksek lisans öğrencilerinin mezuniyet ve bitirme aşamasında iyi şekilde öğrenmeleri gerekir.

Üniversite öğrencilerinin en çok sorduğu sorulardan birisi tez hazirlama kurallari için bu konuda yazı yazarak destek vermek istedik.

Tez yazım kurallarını 5 grupta incelemek mümkündür. Bunları sırası ile sizinle paylaşmak istiyorum.

Tez hazırlama kuralları nelerdir

1- Tez konusu belirleme

Tez hazırlayacak öğrencilerin ilk yapması gereken aşama konuyu netleştirmektir. Lisans, yüksek lisans ve master öğrencileri için konunun tespiti için birçok yöntem var. Bunlardan en pratik konu bulma metodu, daha önceden yazılmış yüksek lisans ve doktora tezlerinin öneri ya da sonuç kısımlarında gizlidir. Yapmanız gereken bu bölümleri analiz etmek. İşe ilginizi çeken konular ile ilgili yazılan örnekleri bulun. İndeks sayfasından sonuç – öneriler bölümünü bulun ve inceleyin. Bu bölümde, araştırmacı, kendi eğildiği konuların dışında okuyucuları ya da diğer araştırmacılara yol göstermek amacıyla hangi konularda, hangi başlıklarda araştırma yapabileceklerini ifade eder. Buradan tez konusu fikirlerini elde edebilirsiniz.

2- Literatür taraması

Bu yazıyı da okuyun.  Doktora tezi yazılır

Tez hazırlama kuralları için ikinci adım konuyu belirledikten sonra yapmanız gereken, belirlediğiniz konuyu daha önce hangi araştırmacılar çalışmış. Hangi yönleri ile ele almışlar, bunları not etmeniz gerekir.

3- Tez yazımı

Gerekli araştırmaları yaptıktan sonra hızlı şekilde yazım aşamasına geçmeniz gerekir. Not aldığınız araştırma notlarını kullanarak içindekiler sayfasında belirttiğiniz sıralamaya göre yazımı yazın.

4- Tez düzenlemesi

Yazım aşamasını tamamlayınca, üniversitenizin tez yazım kurallarına göre düzenlemeniz gerekecektir.

5- İntihal kontrolü ve teslim 

Düzenleme yaptıktan sonra teziniz danışman hocanız tarafından intihal belirleme programlarına sokulur ve kabul edilebilir oranın altındaysa onaylayıp enstitüye gönderir. Eğer intihal oranı yüksek çıkarsa, intihal oranını düşürene kadar tekrar yazmanız gerekir.

Kısaca size tez hazırlama kuralları nelerdir, bunları paylaştım. Site olarak İzmir ve diğer şehirlerde lisans ve yüksek lisans öğrenimi gören öğrencilere tüm aşamalarda destek vermekteyiz.

 

Başarılı tez hazırlama kuralları nelerdir Beş adımda
Bu yazıyı lütfen paylaşabilir misiniz?