Yüksek lisans tezi yazdirma, ya da belirli bölümleri için destek alma düşüncesinde olan öğrencilerin neler yapması gerektiği ile ilgili bu yazıyı yayınlama ihtiyacı hissettik. Lisans bölümlerinden farklı olarak master, lisans üstü bölümler biraz daha uzmanlık gerektirmektedir. Derslerini veren öğrencilerin mezun olmaları için yüksek lisans tezi hazırlamaları gerekmektedir.

Mezuniyeti hak edebilmek için öğrencilerin, akademik kriterlere göre yüksek lisans tezi hazırlayıp teslim etmeleri gerekir. Fakat, öğrencilerin birçoğu çalıştığı için, yeterli zaman bulamadığı için ve uzmanlık gerektiren yazım becerilerine sahip olmadıkları için tezlerini yazdırma ya da belirli kısımları için destek alma yolunu seçer.

Sitede adım adım tez nasıl yazılır makalesini okuyup detaylı bilgi edinebilirsiniz. Ancak burada kısaca lisansüstü tezde bulunması gereken özellikleri belirtmek istiyorum.

Uzmanlık alanınız ile ilgili olduğu için tez konusu daha spesifik olmalı ve yazarken keyif alacağınız konu üzerine olmalıdır. Yüksek lisans tezi yazdırma noktasında öğrenci konu belirlerken buna riayet etmeleri gerekir.

Yüksek lisans tezi yazdırma

Birçok öğrenci belirli bölümler için uzman desteği talep etmektedir. Örnek vermek gerekirse, sosyal bilimler alanında hazırlanan tezler için istatistik spss analiz için yardım almak gibi. Bunun yanında tezin düzenlenmesinde uzman kişilerden yardım alınması örnek verilebilir.

Bu yazıyı da okuyun.  İzmir ödev hazırlama destek merkezi

Buna ilave olarak tezini yazdırmayı düşünen yüksek lisans master öğrencilerine önerimiz işin içinde kendilerinin de olmasıdır. Konu belirlemede, kaynakları taramada, yazım aşamalarında bizzat kendisinin neler yapılacağını belirlemesi en iyi olanıdır. Çünkü, jüri karşısında tezini savunacak kişi öğrencinin kendisidir.

Bu noktada tezin tamamının başkasına yazdırma hata olur. En az yazan kişiler kadar içeriğe hakim olması gerekmektedir. Literatürü tarayarak ilgili kaynakların ilave edilmesi, yazılan bölümlerin danışman hocaya verilmeden önce tekrar tekrar okunması ve yazım hatalarına varıncaya kadar kontrol edilmesi şarttır.

 

 

Yüksek lisans tezi yazdırma
Bu yazıyı lütfen paylaşabilir misiniz?
Etiketlendi: