Tez merkezi nedir, nasıl girilir, araştırma yaparak istenen tezleri bulma ve pdf olarak bilgisayara nasıl indirilir soruları ile son zamanlarda birçok kez karşılaştık. Bu nedenle, araştırma yapmak isteyen lisans, yüksek lisans, master hatta doktora öğrencilerinin yararlanacağı bu yazıyı yazmaya karar verdik.

Tez merkezi nedir

Yüksek öğretim kurumuna bağlı, yüksek lisans, master, MBA ve doktora düzeyindeki tezlerin sınıflandırılarak yer aldığı yerdir. Yök tarafından alınan karar gereği yeni araştırmacıların incelemesi için yüksek lisans ve doktora tezleri izinli olarak herkese açık şekilde yayınlanmaktadır.

Tez Merkezi Nasıl Kullanılır

Araştırma yapmak isteyen öğrencilerin özellikle nasıl kullanılması gerektiğini çok iyi bilmeleri gerekir. İlk önce sayfaya girdiğinizde sizi bir arama motoru karşılar. Üye olmanıza gerek yok. Herkes tarama işlemini yapabilir. Basit şekilde arama yaparak işe başlayabilirsiniz. Tez merkezi sitesinde hangi alanda araştırma yapacaksanız temel anahtar kelimenizi girerek araştırmanıza başlayın. Bul dediğinizde önünüze liste gelir. Soldaki referans numarasına tıkladığınızda acılan pencerede künye yer alır .Yukarda pdf ya da word işareti çıkar Tıkladığınızda bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Bu yazıyı da okuyun.  Tez konusu belirleme aşamasında bunlara dikkat edin

İki ipucu

Hangi amaçla kullanıldığını birçok öğrenci bilmemektedir. Size burada iki püf noktası vermek istiyorum. Bunlardan ilki, tez konusu bulmak ikincisi literatür taraması yapmak için.

Yök tez merkezinden konu nasıl bulunur

Araştırma yapıp tezleri bilgisayarınıza indirdiğinizde sonuç ve öneri kısmını açın. Bu bölümler tez konusu bulmak için en ideal yerdir. Araştırmacı kendinin ne yaptığını ve sonrakilere yol göstermek için fikir verir bu bölümde. İyice analiz edin ve konuyu kolayca bulabilirsiniz. tez merkezinden İkinci olarak kaynak taraması nasıl yapılır.

Kaynak taraması tez merkezinde nasıl yapılır

Bulduğunuz tez sizin için aynı zamanda kaynak olacaktır. Kaynakçayı takip ederek kimlerin bu alanda çalışma yaptığını kolayca bulabilirsiniz. Kaynakçada yer alan bilgileri takip ederek yeni kaynaklara erişmeniz son derece kolay olacaktır.

Yök tez merkezine giriş ile ilgili sorun yaşayan birçok öğrenci var. Bazıları giriş yapamıyor, kimisi de pdf olarak bilgisayara indiremiyor.

Tez Hazırlama Merkezi

Kısaca özetlemek gerekirse, iyi bir araştırmacı YÖK sitesini araştırma, tarama ve hazırlama yapmak için kullanabilir. Aklınıza takılan soru varsa bize iletebilirsiniz.

Tez merkezi nedir nasıl kullanılır
Bu yazıyı lütfen paylaşabilir misiniz?
Etiketlendi: